2 Haziran 2015 Salı

BİLİŞİM YAZILARI : Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler /// WEB SİTE KURMAK İSTEYENLER İÇİNNiye düzgün Alan Adı (domain) seçmeliyiz ?

- Kişisel bir web site kursakta veya kurumsal bir web site kursakta sitemizin iyi hitlere çıkması için güzel bir alan adına sahip olamamız gerekir. Sade ve anlaşılır akılda kalıcı alan adları seçmek her zaman olaya 1-0 önde başlamamızı sağlar. Doğru alan adı seçimiyle rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Kolay Okunabilir İsimler Seçin.

- Telafuzu kolay isimler seçin bir çok sessiz harfin yan yana gelmesiyle oluşan bir isim seçmeyin.

Örneğin : adfgr.com - Yanlış
Örneğin : ayakkabi.com - Doğru

Kısa Alan Adı İsimleri Seçin

- Kısa alan isimlerinin doğru yazılması ve hatırda kalması çok kolaydır. Uzun bir site isminiz varsa başka birine söylerken bile bir çok problem ile karşılabilirsiniz.

Örneğin : ayakkabilarimiburadanalirim.com - Yanlış
Örneğin : ayakkabial.com - Doğru

Tire(-) işareti Kullanmamanız Her Zaman Daha İyidir.

- Alan adı satın alırken tire (-) işareti kullanmak google tarafından iyi karşılanabilir sizin anahtar kelimelerinizi belirler fakat bu her zamanda iyi karşılanan bir şey olmaya bilir. Örneklendirmek gerekirse müşteriniz veya ziyaretçiniz sizin web sitenize girmek istediğinde tire (-) işaretinin nerede olduğunu unutursa bu başka sitelere girmesine sebep olur.

Rakamları Harf gibi Kullanmayın.

- Eskilerde çok yapılan bir şeydi Harfleri rakamlarla değiştirmek, bunu yapmak sitenizin indexlenmesinde büyük problemler yaşatır. Harf kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Örnek : 4y4k4b1.com - Yanlış
Örnek : ayakkabi.com - Doğru

Boşluğa Çıkan Alan Adlarını Takip Edin.

- Sizin projenizle alakalı boşluğa çıkacak veya çıkan alan adlarını kontrol edin bunları alırken ama dikkat edilmesi gereken konu önceden spamlanmış mı diye bakılması bu şekilde daha iyi domainlere erişip projelerinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Kısaca özetledim faydalı olacağını düşünüyorum.

SAVAŞ KIRÇOVALI

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags BİLİŞİM YAZILARI, Domain, WEB SİTE]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU