1 Mayıs 2015 Cuma

PC ÇÖZÜMLERİ : Linux'u denemek için güzel bir makina bulun.

 

Çeşitli makaleler Linux'un eski ve yetersiz makinalar üzerinde ne kadar başarılı olduğu, hatta gömülü sistemler için kullanılabilecek bir işletim sistemi olduğu, başka hiç bir işletim sisteminin yeterli olmadığı bir düzenekte Linux işletim sisteminin harikalar yarattığı ile doludur.


Linux bu yeteneğe sahiptir, fakat genel anlamda Linux ne yapabilir, ben bu sistemle rahat edebilir miyim sorularını kafanızda cevaplamaya çalışırken, Linux'u, en son yeteneklerini gösteremeyeceği bir sisteme kurmaya çalışmak sizin açınızdan hayal kırıklığı yaratacaktır.

Örneğin, hafızası küçük sistemlerde Linux çalıştırabilirsiniz. Fakat bu küçük hafızalı sistemlere Linux kurarken grafik kipte kuramayabilirsiniz. Bu sefer karşınıza çıkan metin bazlı kurulum programını "Linux" olarak değerlendirecek ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Hard disk konusu: Modern bir Linux dağıtımı, bütün oyuncakları ile birlikte kurulduğu zaman 1,5 Gigabayt kadar yer kaplar. Eğer 300 Megalık eski diskinize Linux kurayım diyor ve bu makinadan Linux üzerinde mümkün olan bütün özellik ve yazılımlar konusunda bilgilenmeyi umut ediyorsanız, yanlış yoldasınız.

Garip donanımlar: İlk kez Linux kuracaksanız, bütün dünyada 100 adet üretilmiş olan 5 yıllık tarayıcınızı, üretici firması kapanalı 10 yıl olmuş olan 1X CDROM'unuzu, üzerinde ayan beyan "yalnızca Windows içindir" yazan, özel ve kapalı sürücülerle üretilen "hepsi içinde" kapalı kutu eski PC'nizi, vs. toparlayıp yeni bir işletim sistemi denemesine girişmeyin. Linux'un güzel tarafı, büyük bir ihtimal ile bilgili birisinin bu donanım üzerinde Linux çalıştırabilmesidir. Bunu yeni başlayan birisinin, fare tıklayarak yapabilmesi ihtimali daha zayıftır.

Eğer ciddi anlamda Linux dünyasını keşfetmek istiyorsanız, ıskartaya ayırdığınız makinalarınıza yeni bir can verme işlemini sonraya bırakın. Bu makinalara can verebilmek için bir takım özverilerde bulunacaksınız. Örneğin grafik kipte çalıştırmayacaksınız. Örneğin bir takım yazılımları kurmayacaksınız. Henüz bu özverilerin ne olacağı ve tavizsiz bir Linux sisteminin ne yapabileceği konusunda yeterli bilgiye sahip değilsiniz.

Linux için en rahat deneme sistemi:

Benim kişisel tecrübem, en iyi Linux sistemlerinin, bilinçli olarak toplanan markasız makinalar olduğu. Özellikle ana kart üzerinde grafik kartı, ağ kartı bulunduran birleşik kartlardan uzak durun. Markalı PC'ler genelde bu tarz kartlar kullandığı için sorun çıkarma ihtimalleri daha yüksek.

1.     CD'den açılım yapabilen bir BIOS.

2.     Bir CD-ROM. Hızı lütfen ilk çağlardan olmasın. (Tarih: 8/2002, en az 10x CDROM)

3.     Modern sayılabilecek bir anakart. (Tarih: 8/2002 AMD 500 Mhz'den aşağıda bir sistemle başlamayın)

4.     Yeteri kadar RAM (Tarih: 8/2002 128 Meg RAM'den aşağıda bir sistemle başlamayın)

5.     Yeteri kadar sabit disk (Tarih: 8/2002 8 Gig'den aşağıda bir sistemle başlamayın)

6.     İsmi cismi olan bir ağ kartı (Intel 10/100 kartlardan hep memnun kaldım)

7.     İsmi cismi olan bir grafik kartı (lütfen ufak bir Google taraması ile kartın Linux altında desteklendiğinden emin olun).

8.     Eğer modem ihtiyacınız var ise, bir haricî modem.

Bu özelliklerin çok altında sistemlere Linux kurulabilir. Fakat bir ilk deneme ve öğrenme sisteminde düzgün ve sorunsuz olarak ilk kurulumunuzu yapabilmeli, bazı şeyleri deneyebilmelisiniz. Eski bir makina, çok az desteği olan kartlar vb. gibi seçtiğiniz donanıma has sorunlarla cebelleşmekten Linux denemenizi başlamadan bitirmenize yol açacak seçimlerde bulunmayın.

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags PC ÇÖZÜMLERİ, Linux]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU