28 Mayıs 2015 Perşembe

BİLİŞİM YAZILARI : Eski Linux Dağıtımı Slackware

 

Slackware Nedir Ne değildir Kim oluşturmuştur?

1992 yılında Patrick Volkerding tarafından oluşturulan Slackware Linux, hâlen geliştirilen en eski Linux dağıtımıdır.

Grafiksel konfigürasyon araçları ve basit arayüzler sunmaktan ziyade, sizin Linux'a aşina olmanızı bekleyen bir yapıya sahiptir. Diğer dağıtımlar geliştirmesi zor fakat kullanması kolay arayüzler sunarken, Slackware'de her şeyi konfigürasyon dosyalarına bizzat el atarak halletmeniz gerekir. Bundan dolayı Slackware kullanmayı düşünen acemiler Linux öğrenmek için zaman harcamaya hazır olmalıdırlar.Slackware Windows'a özenmez Olabildiğince Unix tarzı olarak kalmaya çalışır.

Yüksek düzeyde kararlı ve güvenli bir yapısı vardır - sunucu olarak kullanmaya son derece uygundur.

Deneyimli Linux yöneticileri onu, dağıtım üreticilerinin çeşitli yamaları ve eklentilerinin azlığından dolayı hatasız ve kararlı bulurlar. Yeni versiyonlarının dağıtım sıklığı düşüktür (yaklaşık yılda bir kez ), ancak güncel paketleri her zaman bulunabilmektedir.

Slackware, Linux ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için ideal bir dağıtımdır.

Slackware ne demek peki özel bir anlamı var mı?
Slackware Gelişigüzel yazılım demektir.Patrick Volkerding ilk başta bu projenin çok ciddiye alınmasını önlemek için komik bir isim vermeyi düşünmüş ve bu isimde bir süre sonra projede tam anlamıyla yerleşmiştir.

Sen bana paket sisteminden sözet duyduğuma göre uydurukmuş değilmi?
Paket yönetim sisteminde bağımlılıkları kurmanızı söyleyen hiç bir ipucu kullanıcıya göstermez yani ubuntu daki gibi bu programın buna ihtiyacı varmış diye beklemeyin hatta kurmama gibi bir itaatsizlikde etmez direk kurar siz neyi kurmak isterseniz onu kurar ne eksik ne fazla.Aslında böylelikle bağımlılıkdan kaynaklanabilecek hatalardan kurtulunulmuş olur yane kısaca uyduruk değil.

Slackpkg Nedir peki?
Slackpkg bir nevi ubuntu'nun apt-get programıdır yani depolardan direk programlarınızı yükleyebilirsiniz yada güncelleyebilirsiniz kısaca şöyle düşünebilrisiniz tek komutla program yükleme fakat az önce dediğimiz gibi bize bağımlılıklar hakkında en ufak bilgi vermez.

Slackbuild nedir peki?
Kısaca resmi olmayan programları kurmanızı sağlayan araçtır.
Şuanki Slackware sürümü nedir ve sürümden kararlımı kararsız ayırt edebilirmiyim?
Şuan Slackware 14.1 sürümü yayınlanmıştır ayrıca .1 eki bize kararlı olduğunu gösterir .0 olması biraz daha kararsız olduğunu gösterir
Slackware 14.1 hangi çekirdek sürmünü kullanıyor peki?
Slackware 14.1 3.10.x serisinden 3.10.17 Linux çekirdeğini kullanmaktadır
Slackware da peki senin en sevdiğin bir özellik varmı peki?
Slackware açılış sisteminde grub yerine lilo kullanır yani Linux Loader bu slackware sistem yöneticilerinin tercihidir grub u daha kararlı bulmadıklarından sadece lilo ya destek verir(tabi siz tercih ederseniz grubda kurabilirsiniz unofficial olarak) bende lilo taraftarıyım çünkü kolay bir kullanımı vardır bir çok ayarı text dosyası aracılığı ile yapabiliriz ayrıca açılış da slackware temalı resimle açılyor o yüzden bu benim sevdiğim bir özelliktir.
Slackware 14.1 nerden indirebilirim Peki?

List of Slackware Mirrors

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags BİLİŞİM YAZILARI, Eski, Linux Dağıtımı, Slackware]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU