21 Kasım 2015 Cumartesi

PROGRAM TAVSİYESİ : Geceleri bizi saatlerce bilgisayar başında tutan şey nedir ? /// F.LUX MACGeceleri uykusuzluktan kıvrınsak bile bizi saatlerce bilgisayar başında tutan şey nedir ?

Tabiki sosyal medya , aklımızdaki soru işaretleri vs. ama bunların yanında daha önce hiç akla gelmemiş bir şey daha var . Melatonin salgısı ; Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır . Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle lösemi ve diğer kansere yakalananların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları istenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır. Peki bilgisayar ile ne alakası var ? Bilgisayar ekranlarımızda bulunan mavi renk , insan gözünün gece bile gün ışığı görüyormuş gibi algılanmasına sebep olur. Vucut gecenin geç saatleri bile olsa ekrandan gelen ışık sayesinde kendini gündüzün bir saatinde zanneder. Bu insan için uyku halinin gelmemesi anlamına gelir .

Bu durumun önüne geçmek isteyen bilim insanları küçük bir yazılım ile soruna çare bulmuş durumda . F.lux adı verilen uygulama saayesinde bilgisayarınız bulunduğunuz bölgenin ışık değerleri ve saat bilgilerini kullanarak ekranınızın mavi tonlarını ayarlıyor . Bu gece geç saatlerde ekranınızın daha kızıl bir hal almasına sebep oluyor fakat , Melatonin salgısı olması gerektiği gibi salgılanıyor. İstemsizce saatlerce bilgisayar başında oturanların merakla indirip kurduğu F .lux Mac, Windows ve Linux için ücretsiz . 584 Kb olan bu sihirli programı
Buradan indirebilirsiniz.

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags PROGRAM TAVSİYESİ, bilgisayar, F.LUX MAC]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU