25 Haziran 2017 Pazar

PC & WEB ÇÖZÜMLERİ : Windows 10 Sanal Masaüstü İpuçları

Windows 10 Sanal Masaüstü İpuçları

Sanal Masaüstü , Windows 10’a özgü , aynı anda birden fazla masaüstü açıp ‘Görev Görünümü’ seçeneğini kullanarak aralarında geçiş yapabileceğiniz bir özelliktir . Windows’un önceki sürümlerinde bu seçenek yoktu.

Görev Görünümü , Windows 10 için sanal bir masaüstü yöneticisidir ve görev çubuğundaki Arama çubuğunun yanında düğmesini tıkladığınızda başlatılır. Bu özelliği kullanarak, çalışan uygulamalarınızın ve açık programlarınızın farklı düzenlemeleri oluşturabilirsiniz. Yeni Masaüstleri oluşturabilir, her biri için farklı uygulamalar açabilir, istediğiniz zaman veya her ikisinde çalışabilir, işiniz bittiğinde açılan masaüstlerini kapatabilirsiniz. Uygulamalar arasında geçiş yapabilir ve bir uygulamayı bir masaüstünden de taşıyabilirsiniz başka bir. Bu yazı size Windows 10’da Sanal Masaüstlerini nasıl kullanacağınızı gösterecektir .

Sanal Masaüstleri çoklu görev için çok yardımcı olsa da, birkaç ipucu ve püf noktası işleri kolaylaştırabilir.

Sanal Masaüstü İpuçları ve Püf Noktaları

1. ‘Geçerli Masaüstü’ göstergesi kullanın – Görev görünümünde masaüstleri arasında geçiş yaparken, masaüstü numarasını belirtirken, halen hangi masaüstünü kullandığınızı bilmek kafa karıştırıcıdır. Linux’ta bir tepsi göstergesi kullanarak kolayca bulabileceği bir sorun değil. Ancak Windows 10’da böyle bir seçenek yok.

Varsayılan olarak Windows için bir gösterge bulunmadığından, bir geçici çözüm kullanılabilir. GitHub’daki VirtualDesktopManager projesini kontrol edin. VirtualDesktopManager.exe dosyasına çift tıklamanız yeterlidir ve sistem tepsisinde bir simge olarak görünür. Simge, üzerinde çalıştığınız sanal masaüstü numarasını gösterecektir.

Uygulamayı görev yöneticisinde varsayılana ayarlayarak sisteminizi her başlattığınızda başlatmanız gerekmez.

2. Hassas dokunmatik ekranı kullanın – Hassas dokunmatik alana sahip dizüstü bilgisayarlar için, Sanal Masaüstü’leri arasında geçiş yapmak için kullanılabilir. 2 parmakla dokunma aynı şekilde yardımcı olur. Hassas bir dokunmatik yüzeyli olup olmadığını kontrol etmek için, Başlat/ Ayarlar öğesine tıklayarak ayarlar penceresini açın. ‘Fare ve dokunmaya duyarlı tablet‘ sekmesini seçin ve cihazınızın hassas dokunmatik ekranı olup olmadığını belirtir.

3. Sanal Masaüstünüzü işlevselliğe göre düzenleyin – Bir soruya neden Sanal Masaüstlerini kullanabiliriz? Çeşitli uygulamalar kalıcı kalabilir ve ekranın altındaki Görev Çubuğunda farklı sekmeler olarak erişilebilir. Belki de en iyi sebep, işi organize etmek ve dikkati dağıtmaktan kaçınmaktır. Örneğin. Çok görevdeysem, iş hesaplarımı bir Sanal Masaüstünde, ikinci albümde müzik çalar ve üçüncü bloglarda açarım.

4. Sanal Masaüstünde ayrı olarak bir dizin başlatma – Bir komut satırı yardımcı programı olarak bulunan VDesk adı verilen bu uygulama , Sanal Masaüstlerinde dizinleri başlatmada çok yardımcı olabilir. Github’dan buradan indirilebilir . Yine, bu yazılımın kurulmasına gerek yoktur. İndirilen ve ayıklanan kullanıcı, komut satırında bir komut satırı kullanarak sanal masaüstlerinde dizinleri başlatabilir. Başlatılacak komut satırının sözdizimi aşağıdaki gibidir:

vdesk [The Virtual Desktop Number] [Name of application/directory]

Örneğin. Wordpad’i 2 Numaralı Sanal Masaüstünde açmak için, komut satırı aşağıdaki gibi olacaktır:

vdesk 2 wordpad

Sanal Masaüstü numarası atlanırsa, uygulama kendisi için yeni bir Sanal Masaüstü açar.

Örneğin. Vdesk wordpad komutu yeni bir masaüstü olarak Wordpad’i açacaktır.

5. Klavye kısayollarını kullanma – Fareyi kullanarak Sanal Masaüstleri arasında geçiş yapabileceğimizi biliyoruz, ancak Sanal Masaüstü sayısı arttıkça hantal hale geliyor. Böylece, klavye kısayolları işi kolaylaştırmada çok yardımcı olacaktır. Klavye kısayolları, Sanal Masaüstleri arasında kolayca ekleme, kaldırma ve geçiş yapmayı kolaylaştırır. Sanal Masaüstü için klavye kısayolları aşağıdaki gibidir:

§  Yeni bir Sanal Masaüstü oluşturmak için – Windows + CTRL + D

§  Geçerli Sanal Masaüstünü kapatmak için – Windows + CTRL + F4

§  Sıradaki bir sonraki Sanal Masaüstüne geçmek için – Windows + CTRL + Sağ Ok

§  Sıradaki önceki Sanal Masaüstüne geçmek için – Windows + CTRL + Sol Ok

§  Görev Görünümünü açmak için – Windows + Tab

6. Her sanal masaüstünde farklı bir duvar kağıdı ayarlama – Sistem tepsisi göstergesi, hangi sanal masaüstünü kullandığımızı bulmak için iyi bir seçenek olsa da, her masaüstüne farklı bir duvar kağıdı yerleştirmek daha uygun bir yöntem olacaktır. Bu şekilde, kullanıcı anında üzerinde çalıştığı ekranı kontrol edebilir.

Şu andan itibaren, Windows’da farklı Sanal Masaüstü bilgisayarları için farklı duvar kağıtları ayarlamak için dahili bir işlevsellik yok. Yani, biz denilen bu üçüncü taraf aracı kullanabilirsiniz VirtualDesktop üzerinde CodeProject ve dosyayı indirmek. Ücretsiz bir uygulamadır ve kuruluma gerek yoktur. Sadece indirip klasörün ayıklayın ve uygulama kullanıma hazırdır. Bununla birlikte, kullanıcının bir CodeProject hesabı yapması ve ona giriş yapması gerekir.

[status draft]

[nogallery]

[geotag on]

[publicize off|twitter|facebook]

[category teknoloji]

[tags PC & WEB ÇÖZÜMLERİ, Windows 10, Sanal, Masaüstü, İpucu]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU