11 Aralık 2015 Cuma

BİLİŞİM YAZILARI : Bu Numara Kimin ? (CIA APLİKASYONU)

Selamün Aleyküm Arkadaşlar.
CIA (Caller Identification App) isimli bir uygulama sayesinde, milyonlarca kullanıcının rehberi geçtiğimiz yıllarda bir güzel kopyalanmıştı. Gerçi yıllardır da kopyalamaya devam ettiklerini de görüyoruz.

Uygulama telefonunuza kurulduğu zaman rehberini kendi veritabanına kopyalıyor!

Bu rehberler ortak bir havuzda toplanarak, CIA uygulaması sayesinde tüm arkadaşlarınızın numaralarını herkese açık bir şekilde yayınlıyorlardı.


Peki rehberde neler var?

 

Genelde ad, soyad ve telefon numaraları rehberinde kayıtlıdır. Fakat yeni teknolojiler geliştikçe, yepyeni akıllı telefonlara sahip olduğumuz şu günlerde bir rehber içinde kişinin..

"Ad, soyad, doğum tarihi, e-postası, şirketi, Twitter hesabı, unvanı, Facebook hesabı, Google hesabı, adresi, web sitesi…"

Şeklinde bilgiler kayıt ediliyor. Peki hiç düşündünüz mü bu bilgilerin herkese açık bir hale gelebileceğini? Ya da birileri bu bilgileri toplayıp satarsa?

Sonra da Twitter'ı açıp, firmalara sövüyoruz! Spam SMS atmayın diye…


Nereden mi buluyorlar bu dataları?


CIA App bu numaraları kime satıyor? Nasıl bir gelir modeli var bilemiyorum. Ancak, kurulduğu zaman Android ya da iPhone cihazından gerekli izinleri istiyor. Bir "evet" tuşuna bastığınız zaman tüm rehberinize erişim sağlıyor.

Kısacası ufak bir pisikolojik aldatma ve refleks haline gelmiş "Evet, Devam, Yes, Next" alışkanlıklarımızı kötüye kullanma sayesinde, tüm kullanıcılardan kurulum sırasında "Rehbere Erişim ve Bilgilerinizi Paylaşım" izini alıyorlar.


Sonra da silmek için uğraş?


Silmek için CIA APP web sayfasına gidip, numaranızı sil bölümünden kaldırma talebi göndermeniz gerekli. Sildiklerini sanmıyorum ama genele açık olan sorgulama üzerinden kaldırıyorlar.

Peki sadece CIA APP'mi bunu yapıyor?

Hayır telefonunuza kurduğunuz mesajlaşma yazılımlarının tümü rehberinizi kendi veritabanına kopyalıyor.

 

SAVAŞ KIRÇOVALI

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags BİLİŞİM YAZILARI, CIA]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU