27 Ağustos 2014 Çarşamba

PC ÇÖZÜMLERİ : Yavaşlayan Bilgisayarım İçin Ne Yapmalıyım ?Birçok kullanıcı bilgisayarının yavaşladığından şikayet ediyor ve bilgisayarlarına bir virüsün girdiğini düşünüyorlar. Birçok durumda aslında yavaşlamanın sebebi zararlı yazılımlar olmayabiliyor ve birkaç basit bakım prosedürü sorunu halledebiliyor. Belki sizi biraz şok edebilir ancak bilgisayarlarımızda düzenli bakımlara ihtiyaç duyarlar. Şimdiden bu işlemlerden korktuysanız yanılıyorsunuz, endişelenmeyin. TRSec olarak herkesin uygulayabileceği basit bir rehber hazırlayacağım.

İlk önce düzenli olarak yapılması gereken iki işlemi anlatacağım. Daha sonraki işlemleride uygulayabilirsiniz.

  • Geçici (Temporary) Dosyaları Temizlemek

Windowsun normal çalışması esnasında birçok program ve Windows birçok geçici dosyalar oluşturur. Bunların birçoğu geçici dosyalardır. Bu dosyalar bir süre sonra bilgisayarınız için çok gereksiz büyük bir dosya yığını halini alır. Bu dosyaları temizlememeniz bilgisayarınızı gözle görülür biçimde yavaşlatabilir.

Söz tarayıcılara geldiğinde bu konu daha da kötü bir hal alır. Tüm geçici dosyalar ziyaret ettiğiniz siteler hakkındaki bilgilerdir. Bunun amacı sayfaları hızlı yüklemektir. Günümüzdeki internet hızlarında bu gereksiz bir işlemdir. Eğer tarayıcınızla çok vakit geçiren biriyseniz bu işlem sizin için hayati önem taşır.

Gelelim yapmanız gerekene, aşağıdaki işlemleri takip edin ve uygulayın.

ATF Cleaner : http://www.atribune.org/downloads/ATF-Cleaner.exe programını bu linkten indirin. Bu programı çalıştırın, tüm tikleri işaretleyip, “Empty Selected” butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar bu aşama sona erdi.

  • Disk Birleştirme Yapın

Sabit sürücünüze bir dosyayı yazarken, sürücü denetleyicisi diskinizde boş yer bulmak zorundadır. Disk alanını verimli kullanmak, böylece sık sık, parçalanan dosyaları engelleyecektir. Ancak zamanla dosyalar çok parçalanmış olabilir ve sürücü denetleyicisi tüm parçaları bulur ve bir programı kullanabilirsiniz, bunları yeniden birleştirmek için daha çok çalışmak zorunda kalacak ve bu zaman kaybına yol açacak, sizde bilgisayarım yavaşladı diyeceksiniz. Ayda bir disk birleştirme işlemini yapmak iyi olacaktır. Bu işlem zaman alabilir, işlem esnasında büyük dosyaları indirip, kopyalamayın. Kendinize bir çay koyun ve işlemin bitmesini bekleyin.

Gelelim yapmanız gerekene, aşağıdaki işlemleri takip edin ve uygulayın.

Auslogic DiskDefrag: http://downloads.auslogics.com/en/disk-defrag/ausdiskdefragportable.exe yazılımını bu linkten indirin. Yazılım arayüzünden “Defrag” butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

  • Bilgisayar Başlangıcında Açılan Programları Kapatmak

Bugünlerde bilgisayarımıza kurduğumuz birçok yazılım kendini otomatik olarak Windows ile başlatıyor. Bu tarz birçok yazılım bilgisayarınızın açılış hızını yavaşlatıyor. Açıldıktan sonrada işlem tüketerek bilgisayarınızın tepkime hızını düşürüyor.

Gelelim yapmanız gerekene, aşağıdaki işlemleri takip edin ve uygulayın.

StartUpLite : http://www.malwarebytes.org/StartUpLite.exe adlı yazılımı bu linkten indiriyoruz. Programa çift tıklayıp çalıştırın. “Disable” butonunun işaretli olduğundan emin olun ve “Continue” butonuna tıklayın. Çıkan mesaj bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir, kabul edin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  • Gereksiz Programlardan Kurtulun!

Gereksiz programları kaldırarak daha fazla disk alanı kazanabilirsiniz. Bazı yazılımların deneme süresi olur ve bir süre sonra satın almanız gerekir. Bazen unuturuz ve bu yazılımlar bilgisayarımızda konaklamaya devam eder. Eğer satın almayacaksak bu yazılımlar gereksizdir. Ya da aynı işi yapan birden fazla programa sahip olabilirsiniz. Toolbar gibi istenmeyen yazılımları ya da bu da nereden geldi dediğiniz yazılımları kaldırabilirsiniz. Bunlardan birini seçip kullanmak daha mantıklı olabilir.

Gelelim yapmanız gerekene, aşağıdaki işlemleri takip edin ve uygulayın.

Bu işlemi herhangi programı kullanmadan yapabilirsiniz. Başlat > Denetim Masası > Program Ekle-Kaldır dizinini takip edin ve bu konumda listelenen tüm programlar bilgisayarınızda yüklü olan yazılımlar, bundan sonrası size kalmış. Yukarıda anlattığım şekilde uygulamanızı yaparak programlarınızı kaldırabilirsiniz.

 

SAVAŞ KIRÇOVALI

ÖZEL BÜRO HACK TİMİ

[publicize twitter]

[publicize facebook]

[category teknoloji]

[tags PC ÇÖZÜMLERİ, Bilgisayar]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımızda

Fotoğrafım
BU BLOG ÖZEL BÜRO GRUBU'NA AİTTİR. RESMİ WEB SİTEMİZ : http://www.ozelburoistihbarat.com

Follow by Email

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU